Mit kell tudni a napelemes rendszerekről? Kisokos

Egyre szaporodnak a napelemes rendszerek az országban, csakúgy, mint az azokat promotáló reklámok. Nem csoda. Vonzó a gondolat - és nem csak a zöldek számára -, hogy a napból energiát nyerve csökkentsük ökológiai lábnyomunkat. A növekedést ennél persze egy sokkal prózaibb ok táplálja: a megtakarítás.
Napelem rendszerek - miért jók?

A napelemes rendszerek azért válhattak ennyire népszerűvé, mert a napenergia hosszú távon megfizethető, mi több, pénzt spórolhatunk vele. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan, kövessük a fény útját a napelemektől a pénztárcánkig.


1. Telepítés

Az emberek már évezredek óta használják a nap energiáját vízmelegítésre, de a valódi fotovoltaikus energia megjelenésére az 1950-es évekig kellett várnunk. Azóta a technológia rohamléptekkel fejlődik, ez teszi annyira vonzóvá manapság a napenergiát.

A napelemek cellákból épülnek fel, melyek sorba vannak kötve. A panelek különböző rögzítő elemek segítségével tehetők fel a tetőre. Érdemes szakember segítségét igénybe venni már tervezéskor, hiszen ők pontosan tudják, hová szereljék fel a rendszert ahhoz, hogy a lehető legtöbb napfényt kapja, a legjobb hatásfokkal üzemeljen. Amennyiben nem déli, dél-keleti vagy dél-nyugati tájolású a tetőnk, akkor sem kell kétségbe esnünk, a napelemes rendszer a talajra is telepíthető, a megfelelő tartószerkezet használatával.

Az évek során a telepítő cégek egyre nagyobb tapasztalatra tettek szert a panelek telepítése területén. Korábban akár több napot is igénybe vehetett ez a folyamat, manapság viszont már jóval rövidebb idő szükségeltetik hozzá.

Tipp: Ahogyan egy házfelújítás során több kivitelezőtől is ajánlatot kérünk, érdemes ugyanígy tennünk abban az esetben, ha napelemes rendszert szeretnénk telepíttetni. Mi az enHome-ot javasoljuk, hiszen komplex, teljes körű szolgáltatáscsomagjaiknak köszönhetően a legkényelmesebb, leghatékonyabb módon végzik el otthonunk energiaellátásának korszerűsítését. Nem csak a telepítést, hanem a teljes ügyintézést is vállalják, ezzel rengeteg időt és energiát megspórolva nekünk.

2. Működés

A napelemes rendszerek nagy előnye, hogy rendkívül csendesek, hiszen nincsenek mozgó részek. De hogyan is működik? A paneleken és a rögzítőrendszeren túl inverterre is szükség van.

A cellák napfény hatására egyenáramot termelnek. Az inverter az az egység, amely az egyenáramot váltóárammá alakítja, hiszen minden elektromos berendezésünk váltóárammal működik. Ennek a váltóáramnak egy részét azonnal felhasználjuk. A közvetlenül fel nem használt áram az elektromos hálózatra kapcsolva jóváíródik, esetleg akkumulátorban raktározható el.

Emiatt mégsem érdemes túlméretezni a rendszert, hiszen a jelenlegi szabályozás szerint a kereskedő az éves elszámolás keretében csak a saját fogyasztást meg nem haladó energiamennyiséget köteles teljes egészében átvenni, a többletenergiáért csak az átlagos villamosenergia-termékárnak megfelelő összeget kell kifizetnie - ez jelenleg a villamos energia árának 50 százaléka. Ráadásul ezen a bevételen elég nagy az adóteher, ezért nullás egyenlegre vagy ahhoz közelítő érték elérésére érdemes törekedni a napelemes rendszer méretezése során.

3. Finanszírozás

Már értjük, hogyan működnek a napelemes rendszerek, most nézzük meg a finanszírozást.

A napelemes rendszerek telepítése jelentős anyagi ráfordítással jár, az is tény ugyanakkor, hogy hosszú távú és jövedelmező befektetésről van szó . Az energiaköltségek csökkenésén túl ingatlanunk értékét is növelheti egy ilyen beruházás.

Azoknak sincs okuk aggodalomra, akiknek jelenleg nincsenek meg a kellő anyagi tartalékaik egy ilyen projekthez. A piacon az Erste Bank által kínált Zöld Hitelek segítenek az enHome ügyfeleknek áthidalni ezt a problémát, valamint az enHome kamatmentes részletfizetési lehetőséget is biztosít ügyfelei számára.

Mindezeken túl lehetőség van pályázni családi házak energetikai korszerűsítésére, felújítására. A Magyar Kormány az Otthon Melege 2016 pályázati programon belül biztosít vissza nem térítendő támogatást, akár 2,5 millió forintig.

Tipp: Érdemes olyan kivitelezőt választanunk, aki segít eligazodni a pályázat útvesztőiben. Az enHome energetikai audit elkészítésével, árajánlat-adással és a pályázati anyag elkészítésével tud segítséget nyújtani a pályázat során.

Akármelyik megoldást választjuk is, jól járunk, hiszen mára a napenergia az egyik legmegfizethetőbb, legmegbízhatóbb és legtisztább energiaforrássá vált.

Kapcsolódó cikkek

A milliomos gondolkodásmód 4 alappillére

A milliomos gondolkodásmód 4 alappillére

Hogyan gondolkodnak a milliomosok? Milyen gondolatok, gondolatok tették őket milliomossá? A cikkben erről olvashatsz.

8 fiatal milliomos, akitől van mit tanulnod - Tanácsok fiatal milliomosoktól.

8 fiatal milliomos, akitől van mit tanulnod

Nem mindenki milliomos, de sok embernek sikerül azzá válni. Sokat tanulhatunk tőlük. Mutatjuk is, hogy milyen dolgokat.

Tanulj meg spórolni a milliárdosok tippjei segítségével - Tippek milliárdosoktól, hogyan légy gazdag és sikeres.

Tanulj meg spórolni a milliárdosok tippjei segítségével

A milliárdosok tudnak valamit. Egyet biztosan: spórolni. Hiszen hogyan lehetnének milliárdosok, ha két kézzel szórnák a pénzt? Tanuljunk tőlük!