Hogyan védekezhetünk a peronoszpóra ellen a szőlőskertben?

De hogyan előzhetjük meg, hogy a betegség megfertőzze kedvenc növényeinket? Az alábbi sorokban erre keressük a választ.
Környezeti tényezők, amelyek kedveznek a peronoszpórának
Ha a Csodakertész Barna Faiskola szőlőjét elültettük, figyeljünk a gondozására is. A májusi esős időjárás különösen kedvez a peronoszpóra kialakulásának. Azonban már akkor is megjelenhet a fertőzés, ha viszonylag kevés csapadék hullik, és a hőmérséklet 10 fok körül alakul. Ezek a feltételek elegendőek ahhoz, hogy a gombaspórák szétterjedjenek. Az esőcseppek felverődése során a spórák eljutnak a szőlő leveleinek alsó részeire, majd a növények légzőnyílásain keresztül hatolnak be. Az idő előrehaladtával egy-egy nyári zápor, illetve a hőmérséklet növekedése csak növeli a betegség terjedési esélyeit.
A peronoszpóra tünetei szőlőn és más növényeken
A peronoszpóra tünetei elsősorban a fiatal leveleken jelentkeznek, sárgás-zöld foltok formájában, amelyek visszaverődő fényben olajosnak tűnhetnek. A levelek fonákján jellegzetes fehér gombagyep alakul ki, ami idővel foltszerű barnulást okoz, és végül a levelek elszáradásához vezet.
A szőlőszemek is megfertőződhetnek, mely során színük szürkévé, barnává, majd lilássá változik, mígnem teljesen összezsugorodnak és megszáradnak. Ezek a tünetek paradicsomon, uborkán, paprikán, cukkinin és más zöldségeken is megfigyelhetők.
Hatékony védekezési módszerek a peronoszpóra ellen
A megelőző gondoskodás kulcsfontosságú a peronoszpóra elleni védekezésben. Manapság számos biokészítmény áll rendelkezésre, amelyekkel kordában tartható a betegség. Egyik ilyen megoldás a felszívódó rezet tartalmazó keverékek használata, mint például a Scudo. Ez a réz aminosavakkal és cukorral van kombinálva, ami lehetővé teszi a gyors felszívódást a növényben.
A Scudót 10 naponta célszerű alkalmazni, még mielőtt a betegség tünetei megjelennének. Ha azonban a fertőzés már megkezdődött, a dózist meg kell kétszerezni, és 5 naponta kell kezelni a növényeket. A réz jelenléte és a megfelelő alkalmazási módszer segíthet a peronoszpóra terjedésének megakadályozásában.
További módszerek és tanácsok a szőlő egészségének megőrzéséhez
A gombás betegségek elleni védekezés során érdemes más megbízható termékeket is kipróbálni, például a Chitopron-Tejsavó kombinációt, amely hatékony a lisztharmat és más, hasonlóan káros kórokozók ellen. Ezek a készítmények 0 napos egészségügyi várakozási idővel rendelkeznek, így a szél által tovafújt permet sem károsítja a szomszédos kerteket.
Ahogy a csapadékos idő beköszöntével a gombás kórok előretörnek, a Csodakertész Barna Faiskola exkluzív termékeivel és szaktanácsaival kiváló segítséget nyújt az egészséges szőlőtermesztéshez. A természetes védekezési módokat részesítik előnyben, hogy a kertekben ne csak a szőlő, hanem minden növény a lehető legjobban érezze magát. Megfelelő időzítéssel és rendszeres ápolással Ön is megőrizheti szőlőse szépségét és termékenységét, elkerülve a kémiai szerek káros hatásait.