Fedezd fel a legjobb mobil és internet tarifákat: így válaszd ki a legjobb csomagot
Új mobil előfizetést keresünk, vagy egy meglévő helyett választanánk valamilyen kedvezőbbet? Érdemes kicsit részletesebben is megvizsgálni a lehetőségeket, hiszen ma már több szempontot is érdemes megfontolni. Mutatjuk, mire érdemes figyelni!
Amikor annak idején vezetékes telefont kaptunk, viszonylag egyszerű dolgunk volt a tarifa kiválasztásával - leginkább azért, mert csak egy volt belőle. Amikor általánossá váltak a mobilok, még mindig nem kellett túl sok szempontot figyelembe venni az elérhető csomagok között keresgélve, hiszen az elérhető néhány lehetőséget az különböztette meg egymástól, havonta milyen időtartamot és mennyiért telefonálhattunk, valamint hány SMS-t küldhettünk.
Manapság már némelyest más a helyzet, ugyanis a mobiljainkat sem csak beszélgetésre és üzenetküldésre használjuk. Az azonnali videós kommunikációtól a webes böngészésen, navigáción, közösségi médián át a fotók és videók megosztásáig és online játékig egy sor olyan funkciót tudnak már ezek a készülékek, amelyek adatkapcsolatot is igényelnek. Egy új tarifa választásakor tehát egyrészt végig kell gondolni, mennyit és milyen körülmények között akarunk telefonálni, de azt is, milyen gyors mobilnetre van szükségünk, valamint mennyi adatforgalomra készüljünk fel. Ez persze csak első látásra bonyolult, hiszen a szolgáltatók csomagjai érthetően jelzik előre, mit kapunk egy adott hónapban - ráadásul egyre több olyan kedvezményes lehetőséget is kínálnak, amely sokféle előnnyel járhat. Jól jöhet, ha elolvassuk a kínálathoz kapcsolódó részleteket és ajánlatokat, de az alábbiakban mi is összefoglaljuk, mikre kell figyelni, hogy jól válasszunk mobil tarifacsomagot.
Ezeket vegyük sorra a választás előtt
Ahogy egy hosszú utazásra készülve is végiggondoljuk, mire kell a célállomáson és út közben számítani és ehhez mérten pakolunk össze, hasonlóan tervezhetünk az új mobil tarifacsomag kiválasztásakor. Nézzük sorban, miket ne hagyjunk ki a számításból:
Mennyit szeretnénk hagyományos hanghívás formájában beszélni?
Milyen online szolgáltatásokat használunk mobilon és ehhez mekkora havi adatforgalmi keret szükséges?
Utazunk-e külföldre, ezen belül közeli, uniós országba vagy akár messzebbre, és itt szükség van-e az otthonihoz hasonló szolgáltatásokra?
Milyen sebességű hálózatra szeretnénk csatlakozni?
Megéri-e több előfizetés egybevonásával családi kedvezményeket igénybe venni?
Szószátyárok és lényegretörők
Nézzük a fentieket részletesebben, kezdjük a hanghívásokkal. A szolgáltatóknál szinte biztosan találni olyan tarifákat, amelyek korlátlan beszélgetési időt kínálnak: ezeket akkor érdemes választani, ha sokat telefonálnánk és nem szeretnénk azon aggódni, hogy kifutunk az időből. Hasznos tipp, hogy a modern okostelefonokban általában már elérhetők a használattal kapcsolatos statisztikák, amelyekből láthatjuk azt is, mennyit beszéltünk az elmúlt időszakban, ezzel akár azt is behatárolhatjuk, kell-e korlátlan csomag, vagy elegendő egy havonta maximált percet kínáló tarifa is.
A mobilnet fontos - de mennyi kell belőle?
Hasonló módon tervezhetjük meg azt is, mekkora havi adatmennyiségre lesz szükségünk - ehhez ugyanígy segítséget adhatnak saját telefonunk kimutatásai, emellett sok adathasználatra vonatkozó információ található az intereneten is melyik app mennyit fogyaszt adott használat mellett. Érdemes mindig kis ráhagyással számolni, hogy biztosan ne fussunk ki hó végére a keretből: az adatforgalom kétirányú, tehát ahhoz, mennyi képet, videót, játékot és egyebet szeretnénk egy hónapban letölteni, a kimenő adatforgalom (például közösségi oldalakra posztolt képek és videók, elküldött e-mail csatolmányok) is adjuk hozzá. Az appok adathasználatára vonatkozó információkat gyakran megtalálhatjuk az interneten is olyan példákkal, amelyek megmutatják, hogy a különféle használati módok átlagosan milyen adatfogyasztással járnak. Érdemes persze az így gyűjtött információk alapján mindig kis ráhagyással számolni, hogy biztosan ne fussunk ki hó végére a keretből.
Mobilozás határok nélkül
Érdemes azon is töprengeni kicsit, milyen sűrűn utazunk saját országunk határain túlra. Ekkor ugyanis bizonyos korlátozásokra lehet számítani attól függően, milyen ország hálózataira kapcsolódunk eközben. A tarifacsomagoknál a szolgáltatók mindig jelzik, hogy az otthoni feltételek milyen országokban érvényesek és van-e ennek valamilyen felső korlátja. Viszonylag sok tarifacsomag biztosít az otthonihoz hasonló beszéd- és mobilnet-feltételeket az 1-es díjzóna országaiban, ezek jellemzően az Európai Unió tagállamait jelentik. De ha gyakran utazunk ezen területeken kívülre is, már valószínűleg extra adatjegyeket kell majd beszereznünk. A szolgáltatók ebben is segítenek a szolgáltatók a honlapjukon elérhető roaming infók és kalkulátorok segítségével.
A sebesség a barátunk
A legtöbb mai tarifacsomag már lehetővé teszi a jelenleg elérhető legújabb generációs mobilhálózat, az 5G használatát. Ez nem csak minden eddiginél gyorsabb adatkapcsolatot biztosít, de az online szolgáltatások késleltetése is javul. Ha a készülékünk kompatibilis az 5G-vel, érdemes ezt választani, de ha még régebbi, 4G-s eszközt használunk, akkor sincs probléma, hiszen az 5G-s előfizetések természetesen az eggyel korábbi hálózatot is kezelik, és így biztosíthatjuk azt, hogy egy készülékcsere esetén már kihasználhatjuk annak mobilnetes extráit.
Csapatban könnyebb!
Érdemes a választáskor azt is megnézni, van-e a szolgáltatónál valamilyen csoportos kedvezmény, családi csomag. Ilyenkor egy előfizetésbe vonhatjuk össze a tagok csomagjait, amely nem csak a havi befizetéseket egyszerűsíti, de gyakran szemmel látható kedvezményeket is kínál. Ilyen például az, amikor az egy csoportba tartozó telefonszámok egymás között korlátlanul, ingyenesen beszélhetnek, valamint akár 10-15 százalékkal is csökkenhet így az egy előfizetésre számolható havidíj.
Ne feledjük az extrákat!
A tarifák között van néhány különleges is, amelyeket bizonyos feltételek teljesülése mellett választhatunk. Többek között ilyen az államilag támogatott Digitális Jólét program, vagy a Szupergyors Internet program. Nem árt ellenőrizni, jogosultak vagyunk-e ezek igénybevételére, és elegendő-e az a szolgáltatás, amely ezekkel jár. Ha mindkettőre igen a válasz, az komoly spórolást jelenthet.
Ma már egyre több szolgáltatónál érhető el az otthoni internettel kapcsolatban is olyan opció, amely nem valamilyen vezetékes kapcsolatra épül, hanem 4G/5G routert használ. Ez kifejezetten előnyös akkor, ha olyan helyen lakunk, ahol nem érhető el gyors vezetékes megoldás, de már jó mobilnetes lefedettséggel rendelkezik. Ráadásul egyes helyeken találunk olyan extrákat is, mint az otthoni net ideiglenes "elköltöztetése", amelyet például egy nyaralás idején használhatunk ki.
Szabd testre!
A fentiekből látható, hogy bár elsőre valóban a korábbiaknál több opcióval zsonglőrködhetünk a tarifacsomagok kiválasztásakor, a feladat gyorsan átlátható és sokféle előnnyel járhat. A kedvezőbb havidíjaktól az elérhető extrákig sokat nyerhetünk, ha a legújabb tarifánk választása előtt kicsit számolunk és előre gondolkodunk - és persze kérhetjük a szolgáltató szakértőinek segítségét is.