Kóstoló a múltból - Egy XIX. századi magyar zsidó háziasszony mindennapjai és konyhája - Könyvajánló
Mikor először kezembe vettem a Körner András: Kóstoló a múltból című könyvét, valóságos időutazásra indultam. Nagymama történetei rémlettek fel előttem, amelyeket gyerekkoromban mesélt nekem a zsidók életéről, szokásairól. Bár azóta sok-sok év eltelt, én felnőttem, érdeklődésem a zsidó kultúra iránt egy percig sem lankadt.
Ez a rendhagyó könyv levelek, receptek, és a szerző édesanyjának visszaemlékezései alapján mutatja be a dédmama, Baruch Teréz (Riza) életét, háztartását.
A könyv első részében megismerhetjük egy vallásos középosztálybeli zsidó család életét, asszimilációhoz köthető dilemmáit. A könyv második részében Riza válik központi figurává, mindennapjai receptjein keresztül elevenednek meg előttünk.
Riza családja vallásos volt, éppen ezért nem meglepő, hogy a receptek között helyet kaptak azok a zsidó ételek, melyeket sabbatkor, illetve a fő zsidó ünnepeken fogyasztottak, így például a sólet, csukakocsonya, almakugli és még sok más. A receptekhez történeti leírás is tartozik, mely bemutatja, hogyan formáltak a századok egy-egy zsidó receptet, illetve hogyan befolyásolták a helyi viszonyok és vallási tradíciók Riza főztjét. A könyv végén tárgymutató segít eligazodni az ételek között, melyek a mai konyhába is tökéletesen beilleszthetők.
Száznál is több, a szerző által készített illusztráció kelti életre Riza történetét és ételeit.
A Kóstoló a múltból részletes betekintést nyújt a késő 19. századi és korai 20. század eleji nyugat-magyarországi zsidó hétköznapokba. Bár a Holokauszt a kisvárosi zsidó népesség nagy részét kiirtotta, Körner András könyve megidézi ezt az elveszett világot; invitálja az olvasót, hogy Riza otthonának vendége legyen, megfigyelhesse bevásárlási, főzési, vallási szokásait, társasági életét.
A Kóstoló a múltból című könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik szeretnék megismerni egy élet történetét, és egy olyan világot, mely nem létezik többé, de családi történetek, képek, levelek és hagyományos askenázi zsidó receptek alapján mégis életre kel.