Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben

Mik azok az Omega-3 zsírsavak?
Omega-3 zsírsavak: életmentő tápanyagok a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben

Nem túlzás azt állítani, hogy az Omega-3 zsírsavak rendszeres, megfelelő mennyiségű bevitelével csökkenthető a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata. Ehhez természetesen az életmód, a táplálkozás, a mozgás és a normál testsúly megőrzése is szükséges. Sajnos tény, hogy a magas vérnyomás gyakran genetikai alapon alakul ki, viszont karbantartása és a szervezet célirányos támogatása a prevenció érdekében nélkülözhetetlen.

A koszorúér-betegség, a szívroham és az agyvérzés vezető halálozási oknak számítanak világszerte. A megoldás valahol az egészségtudatos nevelésben és a szervezet mikrotápanyagokkal történő ellátásában rejlik. Sajnos tény, hogy még mindig túlságosan keveset tud az átlagember a megelőzésről, pedig a hiteles forrásból történő tájékozódás tényleg életet menthet. Csakúgy, mint az Omega-3 zsírsavak.

Mik azok az Omega-3 zsírsavak?

A szív- és érrendszer működésében kiemelt jelentőséggel bíró tápanyagok hatással vannak a véralvadásra, a gyulladásos állapotokra, valamint az erek tágulását és összehúzódását, tehát a vérnyomást is befolyásolják. Az emberi szervezet működése szempontjából az ALA, az EPA, a DPA és a DHA a legfontosabb Omega-3 zsírsavak. Az ALA a lenmag-olajban nagymennyiségben megtalálható, a többi, hatékonyabb anyag viszont a hidegvízi halak, tengeri élőlények húsában és olajában találhatók meg.

Félre a kockázati faktorokkal!

A szív- és érrendszer egészséges működése gyakran olyan faktorok által befolyásolt, amelyeket az érintettek így vagy úgy, de befolyásolni tudnak. A rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás alapvetően károsítják az érrendszert. A magas vérnyomás mindenképpen kezelést igényel, s a gyógyszerekkel karbantartott értékek esetében már nem kell tartani a szívre gyakorolt károsító hatástól. A diéta, a testmozgás biztosan a kívánt irányba mozdítják a szív működését, de a normál testsúly elérése sem elvetendő cél.

Tudtad, hogy a folyamatos stressz, a szorongás és az akár ezek talaján kialakuló pánikbetegség a szívre is rossz hatással vannak? Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ilyen tüneteket észlelve akár a gyógyszeres kezelés sem elvetendő. Az Omega-3 zsírsavak minőségi, jól hasznosuló formában történő bevitele egyértelműen hozzájárul a szív- és érrendszer állapotának javításához.

Ezek a legjobb Omega-3 források!

Talán nem mondunk újdonságot azzal, hogy a zsíros halak, a csonthéjas olajos magvak, valamint az algafélék kitűnő Omega-3 forrásoknak bizonyulnak. A kaviár és az osztriga kifejezetten gazdag az értékes tápanyagban, viszont ezek sajnos a hazai háztartások számára nem feltétlenül az elérhető árkategóriát jelentik. Az étrend-kiegészítőket forgalmazó gyógyszertárakban és webshopokban azonban megfizethetőbb áron beszerezheted a krill olaj készítményeket. A kapszula formában elérhető étrend-kiegészítők is figyelmet érdemelnek, de sokan kifejezetten az olaj-állagú alapanyagokban hisznek.

A lenmagpehely és a chia mag felhasználásával ízletes reggeli kását készíthetsz, napközben pedig nassolás gyanánt fogyaszthatsz diót, magvakat, sőt, a spirulina és a chlorella alga is hasznos, ha mindennapjaid részét képezik. Tablettaként és folyadékban elkeverhető porként is beszerezheted az immunrendszer erősítésében szintén szerepet játszó superfood-okat.

A titok a rendszerességben rejlik

Sokan vannak, akik valamilyen felbuzdulás okán hirtelen minden étkezési és étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos szokásukat meg kívánják változtatni, ám hamar felhagynak egészséges életmódra való áttérésükkel. A rossz hír az, hogy legyen szó bármilyen tápanyag pótlásáról, a valóban tapasztalható javulás az életminőség és az egészség tekintetében csak rendszerességgel érhető el. Az Omega-3 zsírsavak igazi csodaszernek számítanak, ám kizárólag akkor, ha rendszeresen odafigyelsz bevitelükre.

Az orvosi kivizsgálást nem helyettesíti

A magas vérnyomás és annak szív-és érrendszerre gyakorolt negatív hatásai egyaránt csökkenthetők segítségükkel. Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy a gyógyszeres vérnyomás csökkentés eredményeit aligha várhatod az étrend-kiegészítőtől. Ha tehát nem megfelelő értékeket mérsz otthon, akkor az első utad feltétlenül az orvoshoz vezessen. A háziorvos valószínűleg elküld belgyógyászati és kardiológiai kivizsgálásra, de a labor és a nyaki ultrahang is elmaradhatatlan a diagnosztizáláshoz. Az állami rendszerben minden háziorvos másként áll a várólistákhoz. Ha nincs kórelőzményed a témában, akkor könnyen lehet, hogy kiír egy kevésbé erőteljes vérnyomás csökkentőt, és rendszeres ellenőrzésre kér. A magánegészségügy további opciónak számít akkor, ha kivizsgálásról van szó. Fontos, hogy ne bagatellizáld el a már kialakult magas vérnyomást.

Jó hír azonban, hogy az Omega-3 zsírsavak hozzájárulhatnak a súlycsökkentéshez. Ez azonban csak akkor valóságos opció, ha odafigyelsz táplálkozásodra, a mozgásra, és az étkezéssel bevitt alapanyagokra, mikroelemekre. Az Omega-3 zsírsavak megtalálhatók a hering, a lazac, a makréla, a tonhal, a pisztráng, a tonhal húsában, de a szardella és a szardínia is tartalmazza. Alapvetően elmondható, hogy átlagosan 1 gramm Omega-3 zsírsav van 100 grammonként ezekben a halhúsokban. Ha mégis a halolaj mellett döntenél, akkor napi 1,5-2 gramm elfogyasztásakor már érezheted jótékony hatásait.

Ismerd fel a magas vérnyomást!

A szív- és érrendszer betegségei gyakran csak akkor mutatják meg magukat, amikor már nagy a baj. Kiváló példa erre a magas vérnyomás. Sokan éveket, évtizedeket élnek le úgy, hogy nem is tudják, értékeik a normálisnál magasabbak. Tény pedig, hogy gyógyszeres támogatással beállítható a tökéletesnek vélt 120/80-as érték is. Az évek múlásával ugyan természetesen módon nőnek az értékek, de ekkor is fontos, hogy az elfogadható tartományban tartsuk azokat. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magas vérnyomásra gyakran egy krízishelyzetben, vagy egy rutinvizsgálat alkalmával derülhet fény. A gyógyszerrel való együttélésről akkor sem szabad lemondani, ha a szívritmus szorul szabályozásra. A civilizációs megbetegedések következményeként is találkozhatunk szívbetegségekkel, hiszen a stressz és annak szívre gyakorolt hatása bizony befolyásolja az általános állapotot. Törekedj a megelőzésre, és az Omega-3 zsírsavakban gazdag táplálkozásra. Az étrend-kiegészítők is jó szolgálatot tesznek, s napi rendszerességgel javasolt azok fogyasztása.

Kapcsolódó cikkek

Így kezeld helyén a családi vitát.

Családi viták kereszttüzében - hogyan érvelj okosan?

A viták néha elkerülhetetlenek. Nem is kell a nézeteltéréseket, a problémákat a szőnyeg alá söpörni. A cikkben tippeket adunk, hogyan érvelj, pontosabban hogyan érvelj jól egy-egy vita kereszttüzében.

A 7 legnagyobb edzéssel kapcsolatos tévhit - Fittness, edzés és diéta tévhitek, a tartós fogyás titka, zsírégető és erőnléti edzés.

A 7 legnagyobb edzéssel kapcsolatos tévhit

Sok nő minden vágya, hogy kevesebbet mutasson alatta a mérleg. Elképzelhető, hogy a fogyókúrás tévhitek miatt nem jártak ezek a nők sikerrel. Mi most ezekről rántjuk le a leplet.

Folyamatosan fáradt vagy? 8 tipp, mely segít jobban érezni magad - Tippek fáradtság és kimerültség ellen.

Folyamatosan fáradt vagy? 8 tipp, mely segít jobban érezni magad

A fáradtság, krónikussá is válhat, így mindenképpen tegyél lépéseket annak érdekében, hogy leküzdd. Mi most 8 tippet is mutatunk.